"Ösztöndíjjal Németországban" Erasmus beszámoló

szerzõ: Heronyányi Dániel | 2014. január 13. 14:53:17

A PTE Illyés Gyula Kar III. éves szociális munka szakos hallgatójaként Erasmus-pályázattal ez évben lehetőségem nyílt a németországi Hildesheimben, a HAWK University of Applied Sciences and Arts egyetemen tölteni fél évet. A készülődés izgalmait követően (pályázatírás, kiutazás, a kinntartózkodás megszervezése) 18 órás buszozás után éjjel érkeztem Hildeshembe, ahol amerikai, török, spanyol, szlovén, lengyel, finn, svéd és lett diákokkal a HAWK University of Applied Sciences and Arts egyetem Szociális munka szakának hallgatói lettünk néhány hónapra.

Bár évekig tanultam németül itthon, az első napokban nem volt könnyű megszólalnom. Aztán egyre jobban megszoktam, néhány hét után pedig már azon kaptam magam, hogy németül is gondolkodom. Mivel az angolt korábban csak alapszinten tanultam, örültem, hogy az egyetemen a szakmai tárgyakon túl a német mellett angolt is tanulhattam.

Mennyiben más az egyetemi oktatás és az egyetemi élet Németországban, mint nálunk? Sokkal több a szóbeli megnyilvánulás, a csoportmunka az órákon (amelyek szombaton vagy akár vasárnap is lehettek). Erasmusos barátaimmal nemzetközi esteket szerveztünk, amelyeken bemutattuk saját országunk szokásait, megkóstoltuk egymás ételeit. A kinn töltött félév során eljutottam Hannoverbe, Hamburgba, Brémába a Beck's sörgyárba, Berlinbe és Halsdorfba a német barátaimhoz.

Az Erasmus ösztöndíjjal Németországban töltött félév egy hatalmas KALAND volt számomra. Ha tanácsot kérne tőlem egy alsóbb éves hallgató, hogy pályázzon-e Erasmus ösztöndíjra, azt mondanám: „Ha érzel magadban elszántságot, hogy belevágj: Tedd meg! Nem fogod megbánni!"

Heronyányi Dániel