Karácsony a boregyetemen

szerzõ: IGYK | 2014. január 06. 10:38:42

Decemberben utolsó alkalmához érkezett a szekszárdi BorKultúra SzabadEgyetem rendezvénysorozata. A közelgő ünnepre való tekintettel természetesen karácsonyi ételek és hozzáillő borok kerültek terítékre. A karácsonyi menüt a Gastro Artist Pécsi Férfi Főzőegylet prezentálta, míg a borokat Győrffy Zoltán, a Pécsi Borozó főszerkesztője válogatta az egyes fogásokhoz.

A menüsort heringes falatkák indították, melyhez Fünfkirchen pezsgőt szolgáltak fel a PTE Illyés Gyula Kar Turizmus - Vendéglátás BA szakos, Idegenforgalmi és Vendéglátó szakmenedzser szakos tehetséges hallgatói, kitartó munkájukat Dr. Horváth Béla egyetemi tanár, dékán külön meg is köszönte.

Ezt követően újra hal került a tányérokra: harcsával töltött pelmeni formájában, házi tejfölös mártás kíséretében. A hozzá kínált borok pedig egy cirfandli és egy pinot noir voltak.

A cirfandli ritkaságszámba menő fajta hazánkban, hiszen szinte kizárólag a Pécsi borvidékre korlátozódik a termesztése. Tipikusan telt borokat ad, gazdag, fűszeres aromákkal. A pécsi Radó Pince 2012-esét kóstoltuk. Ehhez társult Bajszi Papa Kedvence (2011), egy lazább struktúrájú, könnyedebb, sok-sok gyümölccsel megrakott pinot a Szigetvár melletti mozsgói szőlőhegyről.

A bőség-rituálékohoz kapcsolódik a mák, bab, lencse stb. fogyasztása, melyek az elkövetkező évben való jólétet hivatottak biztosítani. Ennek apropóján került a tányérokra a gránátalmás lencsesaláta sült malac csíkokkal a poharakba pedig a Lisicza Borház 2012-es Pécsi Cserszegi Fűszerese.

A borleveshez, mely egy kellemes fűszeres  - fahéj, szegfűszeg, citrom - illattal töltötte meg az éttermet a mohácsi Planina Borház 2013-as Roséját kóstoltuk.

Sült pulykanyárs is került az ünnepi menünkbe, a hozzá társított borok esetünkben az Eberhardt Pincészet 2011-es Mohácsi Cabernet Franc-ja, valamint a Matias Borászat 2009-es Pécsi Zweigeltje voltak.

A karácsony egyik legfontosabb étele a mákosguba szintén magyar specialitás, bár rajtunk kívül ismert Németország keleti részén, valamint Lengyelországban is. A néphiedelem szerint azért került az ünnepi ételek sorába, mert a mák sok pénzt és szerencsét hoz. Desszerthez desszertbor dukál, így esett a választás a Hárs Pincészet 2007-es Szajki Cirfandlijára.

A desszerttel pedig nemcsak a menüsor, hanem az idei BorEgyetem is lezárult. Innen kívánunk Boldog Új Évet minden borkedvelőnek, az új esztendőre pedig további nagyszerű borokat és jóhangulatú borozgatásokat!